У старих зразках газобалонного обладнання мультиклапаны виконували найпростіші завдання: закриття/відкриття. У ГБО 2 покоління, клапан був потрібен для дозування і подачі палива в автомобільний двигун. Сучасні "мульти" 4 покоління виконують численні функції.
Основні види і відмінності мультиклапанов
Клапани ГБО розділяються на дві основні категорії: «А», «В». "Мульти" класу «А» складаються з спеціальних пристроїв, призначених для аварійного скидання тиску балонного газу у випадках перевищення допустимих значень. Конструкції класу «А» обладнуються спеціальною електромагнітною котушкою для перекриття подачі газового палива при припиненні руху або перехід системи живлення ДВЗ на бензин без участі водія.
В мультах класу «В» аварійні клапани не передбачені, тому від них поступово відмовляються. Раніше їх встановлювали на ємності об'ємом не більше 50 літрів.
В залежності від типу газових балонів, "мульти" також поділяються на:
- Мультиклапаны для балонів циліндричної форми. При монтажі вони обладнуються вентиляційним пристроєм, виготовленим у вигляді спеціальної коробки, до якої приєднаний гофрований шланг діаметром 30 мм.
- Для тороїдальних ємностей внутрішнього типу, що встановлюються в багажнику авто замість запасного колеса.
- Для зовнішніх тороїдальних балонів.
Функції мультиклапанов ГБО
Їх основне завдання – екстрене перекриття газу при позаштатних ситуаціях. Мультиклапан ГБО призначений для виконання наступних функцій:
- контролює;
- запірної;
- виконавчої;
- запобіжної.
З метою здійснення надійного контролю, в конструкцію "мульта" інтегрований спеціальний датчик, завдяки яким водій визначає наявний обсяг газу.
За допомогою запірних кранів перекриваються магістральний і заправний трубопроводи.
У конструкції "мульта" передбачені клапани: зворотний і швидкісний. При від'єднанні струбцини зворотний клапан не дозволяє газу виходить з балона. Швидкісний клапан, що управляє інтенсивністю переміщення скрапленого газу та запобігає витоку при обривах трубопроводу.
Пропан-бутанові суміші рідкої фази мають високий коефіцієнт об'ємного розширення. Він перевищує даний показник води в 10 – 15 разів. При різких перепадах температур або загоряння газ збільшується в обсязі. З метою запобігання аварійної ситуації, спрацьовує спеціальний запобіжний клапан, газ виходить в навколишнє простір за межі транспортного засобу через систему вентиляції.
Пристрій мультиклапана
Запірна арматура монтується на бічну стінку горловини газового балона. Мультиклапан забезпечує безпеку при експлуатації всього газобалонного обладнання.
Швидкісний клапан призначений для обмеження швидкості виходу скрапленого газу. Він контролює подачу палива у двигун внутрішнього згоряння. При обриві магістрального газопроводу пристрій перешкоджає витокам.
Запобіжний аварійний клапан необхідний для захисту від руйнувань ГБО. Наприклад, при загорянні автомобіля, оснащеного газобалонним обладнанням, надлишки палива терміново скидаються в навколишнє простір.
Датчик рівня необхідний для контролю об'єму рідкої фази.
Щоб скраплений газ не виходив з балона при від'єднанні струбцини в процесі заправки, передбачений спеціальний зворотний клапан.
Запірні вентилі призначені для перекриття заправного і магістрального трубопроводів в ручному режимі.
Принцип роботи мультиклапана
Даний пристрій працює за наступним алгоритмом:
1. Зріджений газ надходить у балон через спеціальний заправний порт. При цьому клапан відчуває певний тиск.
2. В процесі заповнення ємності газом, піднімається поплавок.
3. За допомогою датчика рівня контролюється ступінь наповнення ємності.
4. После достижения контрольного уровня запорное устройство перекрывается.
Если возникает повышенное давление в баллоне, срабатывает аварийное устройство, газ выходит наружу через каналы вентиляционного короба. В местах соединений, находящихся под воздействием повышенного давления, установлены специальные муфты, изготовленные из медных сплавов. Это необходимо для обеспечения надежности.
Причины возникновения аварийных ситуаций:
• повышенные вибрации при движении машины по дорожным покрытиям несоответствующего качества;
• нарушение правил установки газобаллонного оборудования.
Важно: Требованиями, размещенные в инструкции по эксплуатации ГБО, предусмотрено завинчивать заправочный и расходный вентили после прекращения движения. Так стравливаемый газ не заполнит салон, когда машина будет находиться в закрытом помещении.
Как выбрать лучший мультиклапан ГБО
Наибольшей популярностью среди потребителей пользуется газобаллонное оборудование известных компаний-производителей:
1. Lovato.
2. Tomasetto.
3. Atiker.
4. BRC Gas Equipment
Мультиклапаны фирмы Ловато считаются бюджетной продукцией, они надежны и просты в эксплуатации.
Вироби, вироблені в компанії Томасетто, полюбилися багатьом автовласникам за гарантовану безпеку, надійність і простоту у догляді.